The bream game – posljednja granica Rock fishinga

7 min read
Bream game je posljednja granica Rock fishinga razvijena posljednjih godina ponajviše od australskih ribolovaca koji su prilagodili ovu tehniku lovu Black breama i ostalih sparida. U ovom ćemo tekstu vidjeti kako možemo… Piše: Dr. Antonio Varcasia

Broj 51 / Lipanj / 2012.

Bream game je posljednja granica Rock fishinga razvijena posljednjih godina ponajviše od australskih ribolovaca koji su prilagodili ovu tehniku lovu Black breama i ostalih sparida. U ovom ćemo tekstu vidjeti kako možemo ovu zanimljivu tehniku koristiti i kod nas za naše ribe…

Piše: Dr. Antonio Varcasia

Popularnost Black breama u Australiji možemo protumačiti jednakom s popularnošću kraljice našeg mora, naravno, riječ je o oradi. Ove ribe imaju zbilja slično ponašanje i navike, a obje vrste možemo naći u moru i u bočatim vodama. U Australiji se ribolov Black breama smatra jednim od najzanimljivijih ribolova i već se dug niz godina razvijaju varalice upravo za ovu vrstu ribe. Rock fishing je zasigurno doveo mnoge novosti u ribolovu varalicama i ovom tehnikom se bavi sve više ribolovaca kod nas na Mediteranu. Nevjerojatno je da je moguće uloviti sparide s varalicama, što pomiče granicu u klasičnom varaličarenju jer ove ribe nisu predatori već ribe koje se hrane na dnu, što je dokaz da su sve ribe oportunisti koje će napasti bilo koji mamac ukoliko se ukaže prilika. Naravno, moguće je loviti sve vrste u priobalju, na prirodnim terenima ili onim učinjenim ljudskom rukom poput lukobrana, znači, kako sparide tako i druge vrste poput šura koji rado napada male varalice, a veoma je borben, što nam osigurava dobru zabavu.

Prehrambene i predatorne navike

Prvi korak koji je ključan u ovoj tehnici je taj da otkrijemo kojim varalicama možemo uloviti ribe koje nisu predatori i one ribe koje ćemo nazvati hibridima, znači, ribe koje postaju predatori i hrane se na takav način samo u određenim slučajevima. Zanimljivo je da često napadaju plijen koji i pravim predatorima predstavlja problem. Govorim o šargima, arbunima, oradama, kantarima, ušatama, bukvama i ostalim manje učestalim ribama. Ovim je ribama zajednička navika da se ponašaju veoma mirno, hrane se sitnim organizmima poput mekušaca i beskralježnjaka, no poneke su nabrojane vrste i veoma grabežljive. Gledajući te nepredatore u hranjenju možemo shvatiti da su u igri mnogi čimbenici kod pronalaženja hrane osim oblika, prezentacije i kretnje plijena. Okus i miris su osjetila koja su mnogo važnija u moru nego recimo na kopnu, u našem svijetu, stoga ova osjetila možemo smatrati glavnima. Za razliku od kopnenih životinja, ribe osjete miris i okus ovisno o molekulama koje su rastopljene u vodi. Iz tog razloga mnogi proizvođači dug niz godina pokušavaju pomoću ovih saznanja poboljšati svoje varalice. U ribolovu bassa postoje mekane silikonske varalice koje u sebi imaju okuse i soli da bi ih ribe radije napadale i duže zadržavale u ustima.

Kasnije se ustanovilo da ribe pomoću osjetila mirisa osjete reproduktivne feromone, steroide i prostaglandine. Iz tog su razloga neki proizvođači počeli raditi na varalicama koje sadržavaju feromon kojeg luče sva živa bića, od insekata do sisavaca. Govoriti o feromonima je u biti dosta teško jer on ima mnoge uloge u životinjskom svijetu, ne luči ga se samo kada su jedinke seksualno aktivne na što mnogi odmah pomisle. Njegova je uloga daleko kompleksnija, služi za komunikaciju između jedinki o mnogim stvarima, za migracije, kao upozorenje od opasnosti, strah i mnoge druge stvari. Istraživati o ovome nije niti malo jednostavno, ali svako nam otkriće donosi bolji uspjeh u ribolovu. Kao što sam rekao, mnogi proizvođači rade ovakve varalice i smatra se da u Rock fishingu ima mnogo više varalica na bazi feromona nego u klasičnom varaličarenju. Neki su proizvođači proizveli nakon dugo godina istraživanja organske „silikonske“ (dakle, nisu od silikona) varalice, potpuno biorazgradive i lako probavljive za naše ribe (Berkley Gulp), na taj način pazimo na naš ekosustav i potičemo ribolovce na ekološko osvještenje. Neki svoje varalice proizvode od vodenastog polimera koji djeluje poput spužve. Apsorbiraju tekućinu koja je zatvorena u mikrokapsulama koje eksplodiraju pod pritiskom. Osim ove kvalitete, materijal je tako izrađen da ima strukturu sličnu mesu životinje dok aminokiseline koje se nalaze u materijalu prelaze razinu one koja se prirodno nalazi u crvima, rakovima i ostalim malim životinjama koje su plijen ribi. Ovim potvrđujemo ono što smo prije govorili o ribama koje možemo uloviti, da se one ne služe samo vidom i mirisom da bi pronašle hranu već i okus ima veoma važnu ulogu.

Kako? Oprema koju preporučam

Što se opreme tiče, koristit ćemo štap za Rock fishing koji se razlikuje od onoga za lagani Rock fishing po težini bacanja koja dakako mora biti nešto veća i s akcijom u samom vrhu štapa za bolji osjećaj, moja je preporuka da odaberete štap fast ili extra fast akcije. Štapovi moraju biti brzi, živčani i progresivni da bismo imali mogućnost za jaku kontru jer sparidi, pogotovo orada, imaju tvrdu usnu šupljinu, a griz im je dosta sramežljiv te kontra mora biti odlučna i jaka. Ovdje štapovi sporije akcije nisu nikako dobar izbor jer bismo kasnili s kontrom i imali puno otkvačenih riba. Rola koju ćemo koristiti neka bude veličine 2000 ili 2500, s namotanom upredenicom jačom od 10 libri koja je za ovaj ribolov neophodna. S najlonom i fluorocarbonom (koji je inače više krut) izgubit ćemo mnogo na osjećaju i kontaktu s varalicom, pogotovo ako lovimo na terenima na kojima je dubina veća od 3 metra što je čest slučaj.

Možemo koristiti varalice koje imitiraju crve, rakove i kozice jer ove vrste čine najveći dio ishrane sparida koje mislimo loviti. Varalice za oradu moraju biti velike i mekane, koristit ćemo varalice od 6 do 10 cm montirane na udicama s dugim vratom veličine od 2 do 4. Moguće je varalice montirati na worm udicu i prakticirati texas rig s malim bullet olovom ili još bolje tungstenom. Poželjno je do samog oka udice na najlon montirati jedan gumeni stoper jer na ovaj način sistem nije krut i koristeći mala otežanja možemo imati više uspjeha kod letargičnih riba nego montažom mamca na udici s olovnom glavom.

Ostale varalice kojima možemo uspješno loviti sparide su male tvrde varalice (hard bait) koje ribe napadaju iz znatiželje ili radi teritorijalnosti. Ove varalice moramo privlačiti sporo, s laganim povremenim trzajima i podužim pauzama. Najbolje je loviti suspend varalicama koje najdulje ostaju u zoni griza…

Gdje i kada ?

Kameniti tereni su svakako mjesta gdje ćemo potražiti sparide. Idealni uvjeti su kada imamo malo valovito more koje uz samu obalu stvara pjenu. U ovim uvjetima najbolje je loviti split shot montažom, jer će tada naš mamac raditi sam, nošen valom, a mi ga samo moramo pratiti i kontrolirati njegovu kretnju. Za oradu je najbolje potražiti bočate vode, poput ušća rijeka, zaljeve, luke i slično. Isto tako i kameniti teren pomiješan s pjeskom je dobro mjesto za oradu, no na ovim terenima je veoma teško pravilno prezentirati varalicu jer ima mnogo zadijeva koji predstavljaju problem. Ribolov orade možemo prakticirati i iz plovila gdje nam kretanje niz struju i vjetar ili pomoću električnog motora omogućava savršenu prezentaciju varalice koja će u tom slučaju imati kretnju poput prirodnog plijena na dnu gdje naši sparidi obitavaju i love. Najbolji period za ribolov sparida s obale je od početka proljeća do kraja lipnja, kada temperatura mora počinje brzo rasti, što utječe na ubrzanje metabolizma u riba. U ovom periodu neke vrste imaju mrijest ili se za mrijest spremaju te izrađuju gnijezda i time se u njima budi zaštitnički i teritorijalni nagon, što znači da su agresivniji ali time i ranjiviji. Za oradu je najbolji period od sredine ljeta do kraja rujna, ovisno o klimatološkim uvjetima i naravno o lunarnom stadiju i dobu dana.

S talijanskog preveo: Marin Hlobik
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana