Method feeder – malo drukčije

5 min read
Loveći šarane ovo proljeće na hranilicu malo smo eksperimentirali i došli do par zanimljivih i učinkovitih sitnica koje su nam donijele ribu više... Napisao i snimio: Praktični RIBOLOV

PR / Broj 13 / Travanj / 2009.

Loveći šarane ovo proljeće na hranilicu malo smo eksperimentirali i došli do par zanimljivih i učinkovitih sitnica koje su nam donijele ribu više…

Napisao i snimio: Praktični RIBOLOV

Method feeder! Velika i teška hranilica puna jako ljepljive hrane sa kratkim predvezom. Zabacite u vodu ispred sebe. BUĆ! Velika kugla uz priličan pljusak pada pedesetak metara ispred vas. Nakon manje od minute – biiiiiiiiii. Indikator se hoće raspasti. Mali i veliki šarani u bogatim vodama već godinama nikako da nauče ovu foru. Jeli to istina? Pa ovog proljeća se pokazalo da su ipak nešto naučili. Naime sve više ribolovaca koristi ovaj način ribolova na vodama i neke su ribe naučile da velika tvrda hranilica i (najčešće) kokica kraj nje znači opasnost. Znači li to početak kraja ovakvog ribolova? Naravno da ne. Privlačnost koju ima hrana u vrijeme hladnije vode teško se može sa bilo čime mjeriti. Ovo proljeće malo smo se poigrali sa Method hranilicama i lijepo se nalovili. Evo nekoliko ideja koje su nama odlično palile.

Brže topljenje hrane – brži griz

Hrana za method hranilicu često se opisuje: Ako nakon pola sata što je hranilica bila u vodi ulovite šarana i nakon borbe i izvlačenja je više od pola hrane je još u hranilici – onda ste sve dobro napravili. A ako ne ulovite? Pokušajte sa hranom koja se brže otvara. Dodatkom kukuruza šećerca ili par crvi u miks dobivate smjesu koja na dnu brže oslobađa čestice hrane.

Sad je voda još uvijek hladna i kugla hrane koja se brže topi, brže će privući ribu. Ne brinite. Vaš mamac je još uvijek jedini komadić stvarnog obroka koji šaran može usisati na ovom mini hranilištu. No oblak sitnih čestica hrane koje će usisati oko kugle dat će mu sigurnost da se ne radi o prevari, a i malo će zamutiti vodu. No ako lovite na ovaj način morat ćete i češće zabacivati puneći hranilicu novom količinom hrane. Pokušajte svaki puta baciti na isto mjesto kako bi stvorili što manje područje na dnu na kojem se nešto događa. Na taj način si povećavate šanse za griz.

Umjetni kukuruz

Umjetni (čitaj plastični) mamci poput imitacije kukuruza idealni su za ribolov u ovo doba godine. Iako se većini ribiča čini da bi „prava stvar“ bila bolja, umjetni mamci imaju svojih prednosti. Naime radi se o plivajućoj plastici koja će svojim uzgonom balansirati udicu i na taj način omogućiti šaranu da je šaran lakše srkne. Držanjem u dipu on lagano upija njegove sastojke ali tokom vremena ne mijenja svojstva. Jako mirisni mamac kojem je dip dao i okus sada u još uvijek hladnoj vodi odlično radi na većini voda. Ako u dipu ostavite prava zrna kukuruza, većina dipova će zbog razlike u gustoći tekućina iz zrnja osmozom isisati svu vodu i ona će postati tvrda poput kamena. Umjetni kukuruz i nakon godine dana ležanja u dipu ostaje iste mekoće i lovnosti. Nama se ovog proljeća idealnom kombinacijom pokazalo korištenje dva zrna pravog šećerca i na vrhu stoper od polovice plastičnog nadipanog zrna kukuruza. Na taj način mamac je bio vrlo lagano izbalansitan, mirišljiv i lako uočljiv. Također smo ovaj stoper od kukuruza koristili i kod prezentacije sa manjom pop up ili običnom tonućom boilom.

“Gumeni” kukuruz

Dužina predveza

Posljednja stvar na koju treba obratiti pažnju je dužina predveza. Naime kod ribolova hranilicom svi smo već navikli koristiti vrlo kratke predveze, koji zajedno sa dlakom (mamcem) nisu duži od deset centimetara. Zamisao (koja dokazano radi) je jednostavna. Šaran dođe na tvrdu kuglu usiše udicu sa mamcem (jedino što se da usisati) i polako ispravlja tijelo žvaćući zalogaj. Težina hranilice pune hrane tada djeluje kao kontra uteg i kvači šarana za donju usnu po kojoj mu sklizne udica. No ako koristite nešto bržu hranu koja se brže otapa šaran će brže doći do hranilice i oko nje će moći usisati nešto sitnih čestica hrane.

Znači napravili smo područje na kojem se šaran hrani ne dižući glavu iz kosog položaja za hranjenje. Kod ovakve prezentacije dobro je loviti se nešto dužim fluorocarbonskim predvezom (15 cm je idealno) koji će omogućiti malo veću pokretljivost mamca omogućavajući šaranu da usiše mamac i nastavlja dalje usisavati čestice oko hranilice ne shvaćajući prevaru. Tad mu određena krutost fluorocarbona ne dozvoljava lako ispuhivanje mamca sa udicom – i ulovili ste ga. E to toliko za ovaj put. Lovite method hranilicom i uživajte. Ona je još uvijek najbolji način da u kratkom ribolovu bez pripreme mjesta ulovite šarana.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana