URADI SAM – Izrada leptira bez otežanja

5 min read
Na plićim stajaćim i sporo-tekućim vodama koje su zakrčene vodenim biljem i drugim preprekama više puta sam imao problem prebrzog tonjenja spinera, odnosno „leptir“ varalice. .. Piše: Nenad Barinić-Bandar

Broj 44 / Studeni / 2011

Leptiri bez otežanja

Piše: Nenad Barinić-Bandar

Na plićim stajaćim i sporo-tekućim vodama koje su zakrčene vodenim biljem i drugim preprekama više puta sam imao problem prebrzog tonjenja spinera, odnosno „leptir“ varalice. A zbog pauza u vođenju prilikom zaobilaženja prepreka taj je problem bio još i veći. Pokušaj da standardnim leptirom „radite“ u ovakvom okruženju rezultira nepravilnim radom, neatraktivnošću u vođenju i neefikasnošću u primamljivanju ribe. Također, prilikom manevriranja između prepreka i tonjenja varalice često je dolazilo i do kvačenja varalice za prepreke zbog krutosti žičanog tijela (ravna kruta žica) i otkrivene trokuke. Veliki plus bi bio da se varalicu makar moglo pratiti pogledom. Samo od sebe došlo je rješenje i tog problema – treba napraviti spiner varalicu, odnosno, da se izjasnim ovdje rasprostranjenim nazivom – „leptira“, koji će svojim svojstvima riješiti probleme prilikom vođenja. Dakle, treba imati žičano tijelo koje nije kruto te manje zapinje za prepreke uslijed krutosti, a mora naravno onemogućiti pregrizanje tijela štukama. Kompletno tijelo leptira mora biti lakše da bi što sporije tonulo. Također, vrhove trokuke treba što više zaštititi, a da opet može pouzdano ubosti usta ribe pri napadu.

Po ovom, idealna varalica bila bi savitljiva, što bi se moglo napraviti od sajle za štuku, neotežana i zaštićene udice. Neotežanost varalice postiže se stavljanjem plastičnih perlica umjesto metalnog utega. Osim toga, pažljiv odabir boja perlica koje djeluju okidački na čula, npr. štuke, sigurno doprinosi napadu ribe. Istina, nekada ovu varalice nećete moći baš daleko izbaciti upravo zbog toga što je neotežana, ali napadi na nju, što je praksa pokazala, uglavnom se događaju upravo u blizini obale. Zanimljiv detalj je i to što nekada skoro bešumno padne na vodu. Način vođenja nije kompliciran, a ovisno o tome da li je izvedba s jednim ili dva krilca, kretanje kroz vodu je atraktivno. Dakle, po preciznom izbačaju ove varalice na vodu između dvije prepreke potrebno je sačekati da malo potone i zatim ju početi lagano voditi između prepreka. Pri tome će ona očešati pokoju prepreku, ali obzirom da ćemo varalicu uglavnom vidjeti kako se kreće kroz vodu, ne bi smjelo biti zapinjanja. Pri napadu ribe bude i nerealiziranih grizeva radi elastičnosti sajle, ali bude i ulova, tako da ovakvoj varalici treba pružiti povjerenje.

Takve leptire pravim već godinama i uglavnom ih gubim, ne na preprekama u vodi, već u susretu s prijateljima koji vide njihovu praktičnost. Na vodama u mojoj blizini pokazali su mi se praktičnim u ribolovu na Erdutskom dunavcu, zapravo, općenito na dunavcima, akumulaciji Grabovo i rijeci Vuki, koje u određenim periodima godine imaju puno vegetacije na i ispod površine, uz razne grane i panjiće.

Što je potrebno za izradu ovakve varalice? Ništa previše, najvažnije je da imamo krilce spinera – leptira npr. French (ovalnog) oblika. Ako i nemamo, sigurno imate u kolekciji nekog spinera kojeg uopće ne koristite – uzmite kliješta, prerežite žicu, poskidajte krilce i ostale elemente. Te elemente od varalica sačuvajte, nemojte baciti ni metalni uteg, ni perle…. Skupljajte ih, uvijek mogu poslužiti za izradu varalica. U „Sport Billy“ torbi imam i jednu kutijicu punu sitnih elemenata bitnih za izradu ovih varalica, tj. raznih alkica, rotatora, puškica, krilca spinera, perli, itd., kojoj pridružujem ostale elemente i alate: kalem sajle za izradu protugriznih predveza za štuku u metraži snage 80 libri, crijevo od sjajnih niti, škarice, kliješta za rezanje i uvrtanje, kliješta za krimpanje sajle, vrtilice, upaljač, kalem za vezanje s koncem, malo sjajnih lameta i bojane dlake (sl.1). I ako imate sve što sam naveo, možete sami pristupiti pravljenju leptir varalice bez otežanja, ravnajući se po foto – stripu.

POSTUPAK IZRADE:

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana