Čarolija dugog predveza

6 min read
Uz pravu pripremu ješke i samu kvalitetu ješkanja koja se odradi neposredno na moru prilikom ribolova postoji jedna također jednako bitna predradnja koja se mora obaviti kod kuće, a to je izrada predveza… Piše: Ivan Galzina

Broj 86 / Svibanj / 2015.

Uz pravu pripremu ješke i samu kvalitetu ješkanja koja se odradi neposredno na moru prilikom ribolova postoji jedna također jednako bitna predradnja koja se mora obaviti kod kuće, a to je izrada predveza…

Piše: Ivan Galzina
Snimio: Ivo Begović

Kroz svoje tekstove uvijek naglašavam važnost dobro napravljenog predveza jer ne zaboravite da veliki postotak dobrog ulova zahvaljujete upravo njemu. Predvez mora biti dovoljno tanak, a opet dovoljno čvrst, ako mislite da je to nemoguće varate se. Današnja ribolovna industrija je otišla toliko daleko da postoje najloni za predveze sa iznimno jakom nosivošću da nije potrebno baš uvijek loviti na debeli najlon. U vašem svakodnevnom omiljenom ribolovu, bilo da se radi o fratrima, arbunima, manjim oradama, kanjcima i ostaloj pridnenoj ribi, nije nužno koristiti deblje od 0,23 mm za piceve a 0,26 mm za osnovu, ako lovite iz broda pa čak i tanje, a ako ipak lovite sa obale onda vam osnova mora biti nešto jača jer predvez puno više struže po dnu pa se samim time i više oštećuje.

Duži predvezi su lovniji

Često vidim da ribolovci koriste dosta kratke predveze, a nerijetko i jednu, najviše dvije udice. Gotovo uvijek koristim tri udice i nešto duže predveze jer mi se to pokazalo puno lovnijim iz nekoliko razloga. Ako koristite tri udice to je automatski i više ješke u moru koju će sitnija riba kasnije i pojesti pa će lakše i kvalitetnije dočekati veći primjerak. Zamislite samo kada lovite s jednom udicom pa kada se cijelo jato sitnije ribe obruši na nju, a vi samo izvlačite pojedenu ješku i praznu udicu dok u ribolovu sa tri udice često jedna od tih tri prođe i netaknuto koja čeka nešto kvalitetniji ulov. Dužina predveza ili samog pica na kojemu se nalazi udica ima također svoju funkciju. Što vam je duži predvez pokrit ćete veći dio morskoga dna i time olakšati pretraživanje. Kada veća riba grize prednost svakako opet ima duži predvez jer sam spoj pica i osnove je na puno većoj distanci pa će tako sporije doći zatezanja što riba itekako osjeti. Prilikom propadanja predveza ješka na dužem predvezu u moru se ponaša puno prirodnije jer ima veći slobodan hod tako da pada neotežano i neovisno od osnove. Zapamtite da nakon zabačaja predveza u more nekad i nekoliko desetaka puta podignete i spustite taj isti predvez koji svojim pomicanjem ješke ponekad može dodatno zainteresirati ribu i onda je svakako vrlo bitno da ta ješka što slobodnije tone.

Tehnička priprema za lakši ribolov sa dužim predvezom

Pod pojmom duži predvez podrazumijevam da vam je dužina pica na kojemu se na kraju nalazi udica minimalno 50, a ponekad i više centimetara dok je razmak između dvije udice najčešće 10 centimetara duži od samoga pica. Naravno da se duži predvezi lakše petljaju pa je samim time malo i teže raditi s njima, ali zato morate odraditi neke predradnje kako biste to spriječili. Kada radite predvez uvijek koristite križne perle za spoj osnove i pica koje se blokiraju sa sitnijim perlicama i čvorom ili ih lijepite ovisno o pojedincu. Križna perla dozvoljava uvrtanje predveza sa svake strane i sprječava mršenje dok spajanje osnove i pica čvorom to nikako ne trpi već se lakše mrsi. Ako ste se odlučili na nešto dužu varijantu predveza nego inače koristite ipak malo deblje piceve, npr. za jedan broj, ako koristite 0,16 sad možete 0,18, jer je takav najlon nešto krući pa će se manje mrsiti, a na dužem predvezu će se ponašati kao tanji jer će imati veći slobodan hod. Na kraju svakog predveza gdje dolazi olovo koristite vrtilicu s kopčom na koju u trenu postavljate olovo po želji. Takva vrtilica vam uvelike smanjuje rizik od petljanja jer vrti osnovu i ne dozvoljava joj da se dodatno mrsi.

Predvez za ribolov krupne ribe na dnu

  • Osnovni najlon ili fluorocarbon 0.28 mm
  • Picevi fluorocarbon 0.23 mm
  • Udice Hayabusa DSR 132 veličine 2

Pravo vrijeme za duži predvez

Najčešće počinjem ribolov sa predvezom od tri udice, svaka dužine pica od 50 centimetara pa po potrebi mijenjam na duže ili nekad ipak malo kraće ako sam baš pronašao ribu. Kada se lovi direktno ispod broda dosta ste ograničeni ulovom jer ste pretražili minimalan dio terena. Kad shvatite da riba ne grize baš najbolje ispod broda ne znači da je nema nego možda ipak treba nešto mijenjati. U takvim situacijama zamijenim predvez nešto dužim otprilike tri puta 60 centimetara i zabacim nekakvih dvadesetak metara kako bi predvez bolje legao i pretražio teren. U takvim situacijama kvadratura pretraženog terena je mnogo veća jer ćete podbacivanjem i dužim predvezom vrlo brzo pronaći ribu. Nekada se zna dogoditi, a to sam doživio puno puta, pogotovo kada je vrijeme jako mirno i na moru bonaca, riba jednostavno neće primiti ješku na kraćem predvezu pa tek nakon što ga zamijenim dužim ulove se prvi pravi komadi i riba se lagano oslobodi. U svakom slučaju, ribolov dužim predvezom je nešto zahtjevniji, ali gotovo sam siguran da se nikad više nećete vraćati na kraće kad shvatite da ovim pristupom imate puno bolje rezultate. Stoga se odvažite i izradite predvez sa tri udice i dužim picevima te uživajte u ribolovu.

Dužina štapa

Naravno da predvezi kojima je dužina pica 50 i više centimetara moraju imati razmake barem deset centimetara duže kako prilikom tonjenja ne bi došlo do mršenja, što znači da je sam predvez dug minimalno dva metra. Za pravilno baratanje ovakvim predvezom morate imati štap dužine četiri ili pet metara. Iako postoji mnogo vrlo dobrih ribolovaca koji preferiraju korištenje varaličarskih štapova finijeg vrha ili kratkih bolentino štapova sa multikolor špicama dugih 2. – 3 m, to je jednostavno prekratko za ozbiljan ribolov, prezentaciju i na kraju kontriranje i izvlačenje ribe. Ako pogledate bilo koje današnje natjecanje iz barke vidjet ćete da prevladavaju dugi štapovi kojima je olakšano baratanje i ribolov ovakvim predvezima.

Naš ribolov

Slike uz tekst o predvezima snimljene su ove zime. Jerko Aljinović, vlasnik „Barke“, poveo nas je u ribolov orada na „plitko more“ ispred Strožanca. Toga dana imali smo prilike isprobati razne načine prezentacije mamca, duge i kratke predveze, male i velike udice te tanke i debele piceve kojima su bile vezane. Najbolje se pokazalo loviti dugim predvezom čije su duljine piceva bile 60 cm. Kurenat je bio izuzetno jak, a orade su primale isključivo frišku srdelu. Prednost ovakve prezentacije je što na barem jednoj od tri udice realizirate griz u svakom spuštanju iako orade svojim jakim čeljustima drobe meku srdelu i lako ju skidaju sa udice. To nam se ustvari pokazalo izvrsnim jer su miris i komadići ješke držali ribe gotovo cijeli dan zainteresiranima.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana