Gambar – ješka iz mulja savršena za ribolov arbuna

7 min read
Gambar obitava u kombinaciji mulja, pijeska i trave te je vrlo lako prepoznatljiv na dnu po velikom broju malih pravilnih rupica. Rupice su promjera od svega nekoliko milimetara pa čak i jednog centimetra ovisno o samoj veličini raka… Piše: Ivan Galzina

PR / Broj 77 / Kolovoz / 2014.

Gambar obitava u kombinaciji mulja, pijeska i trave te je vrlo lako prepoznatljiv na dnu po velikom broju malih pravilnih rupica. Rupice su promjera od svega nekoliko milimetara pa čak i jednog centimetra ovisno o samoj veličini raka…

Piše: Ivan Galzina

Poštovani čitatelji Praktičnog ribolova, obzirom na nesnosne ljetne vrućine i na to da se ribolov sveo na svega nekoliko sati jutarnjeg odnosnog večernjeg lova, pronašao sam vremena da isprobam ribolov na za neke već dobro poznatu ješku gambara. Pod pojmom „isprobam“ mislim sam na poziciju lova čija struktura dna je pretežno muljevita sa malim postotkom kamenja te je pretežito zimska pozicija za lov arbuna. Kako bi pribavio nekoliko gambara za lov arbuna uputio sam se na jednu pješčanu plažu u blizini Zadra svega 15-ak minuta vožnje autom. Iskreno moram priznati da je bilo i teže nego sam mislio obzirom da im je populacija na tom području strašno opala iz razloga što veliki broj ribića iscrpljuje teren i vadi nepotrebno velike količine. Za jedan kvalitetan ribolov potrebno je svega dvadesetak gambara iz razloga što ga na predvezu uvijek kombiniram sa drugim ješkama te sa njim privlačim arbune koji jednostavno ne mogu odoljeti dobro postavljenom gambaru. Postoji više naziva za ove male rakove osobno ih zovem gambar iako pod tim nazivom zovem i raka samca koji se nalazi zaštićen u tvrdoj (najčešće puževoj) kučici te je isto vrlo dobra ješka za ribolov arbuna te dijeli stanište sa gamberom. Moram priznati da se gamber pokazao najučinkovitijim kod lova arbuna iako mu ni fratri neće odoliti ukoliko se susretnu na dnu. Najčešće ih koristim na ravnim muljevitim i pjeskovitim terenima gdje je manja populacija kneza, špara, kanjaca koji će ga doslovno dokrajčiti u trenu te neće dočekati željenu lovinu. U ovom broju pojasnit ću vam kako se vadi ovaj račić, kako se ješka i kakav predvez koristim prilikom ribolova arbuna sa njim.

Odabir terena za vađenje

Gambar obitava u kombinaciji mulja, pijeska i trave te je vrlo lako prepoznatljiv na dnu po velikom broju malih pravilnih rupica. Rupice su promjera od svega nekoliko milimetara pa čak i jednog centimetra ovisno o samoj veličini raka te nije isključeno da su rupe ponekad i prazne. Vrlo je bitno da se u lov gambara ide po velikoj oseci iz razloga što se najlakše vade i izlaze ukoliko je razina mora do pola metra te ujutro kada nema većeg vjetra koji neće namreškati površinu te ćete ga lakše uočiti prilikom bijega iz rupe. Tereni na kojima ih vadim su najčešće i dobro posjećene plaže pa moram biti brz i efikasan prije nego kupači stignu i naravno što je najbitnije uzeti onoliko gambera koliko mi je potrebno. Sam ulov ovih rakova je poprilično jednostavan i ne može se usporediti ni sa kopanjem crvića po oseci, ni lovu velikih pomoću trapule te vađenja daganja jer jednostavno zahtijeva jednu drugačiju tehniku. Osobno ih vadim pomoću širokih vila iako je moguće vaditi i sa običnom ravnom lopatom. Vile koristim iz razloga što lakše prolaze kroz pijesak pa se ne umaram dodatno. Nakon što ste pronašli rupe za koje smatrate da bi mogle biti dobre, zabodete vile nekih 20-ak centimetara dalje od rupe te gurate naprijed nazad kako bi stvorili vakum koji prolazi kroz pješčane kanale i tako doslovno ispumpali i gambara. Isto tako vrlo je bitno znati taktiku kretanja gambera jer u većini slučajeva izlete iz rupe repom prema naprijed u područje koje nije zamućeno zbog pumpanja te nakon pola metra stanu na dno i smire se što je i pravi trenutak da ga lagano pokupite rukom kako ga ne bi oštetili.

Vađenje gambara

Prilikom „pumpanja“ sa lopatom ili vilama stvaramo vakuum koji izbacuje gambara na površinu te on najčešće bježi od mulja koji smo podigli.

Ješkanje gambara

Možemo reći da gotovo svaka ješka ima svoj princip ješkanja, neka malo lakše a neka ipak teže. Gambara možemo ješkati na dva načina repom prema vrhu udice ili prema čvoru na koji je vezana. Obzirom da se gambari u moru kreću kao i glavonošci unazad, odnosno repom prema naprijed, a na dnu ili suhom prema naprijed tako ih i ješkam kako bi se što prirodnije ponašali u moru. Ako lovite na terenima koji obiluje sitnom ribom poželjno ga je ješkati obrnuto, odnosno da glava dođe do vrha udice kako sitna riba ne bi mogla doći do cjenjenijeg dijela, a to je rep. Ono što je važno za oba načina ješkanja je to da udica mora biti tanka kako bi raka što manje oštetila te da mora biti dobro sakrivena. Isto tako gambara možete probosti samo kroz rep pa mu silikonskim koncem fiksirati glavu za udicu iz razloga što gambar probodem samo kroz rep ipak najduže živi. U ribolovu arbuna gambarom gotovo ga uvijek kombiniram sa ostalim ješkama pritom vodeći računa da gambar bude uvijek na udici ispod olova. U većini slučajeva arbun toliko nasrne na gambara da od njega ne ostane gotovo ništa. U svakom slučaju prilikom ješkanja gambara vodite računa da ribi ostavite malo vremena prilikom ugriza jer u tom slučajevima arbun nešto opreznije jede obzirom da se ipak radi o raku. Ono što odlikuje ovog malog račića, koji ponajviše nalikuje na škampa, jest lagan i vrlo mekan oklop te slaba kliješta sa kojima nema izgleda u dvoboju sa ribom.

Ješkanje gambara

Gambara možete ješkati na više načina ali je najvažnije da ga koristeći tanku udicu što manje oštetite kako bi duže živio.

Izrada predveza za lov arbuna gambarom

Opće je poznato da su duži predvezi puno lovniji od kraćih, kao i tanji najloni od debljih, pa baš iz tog razloga je i vrlo bitno da se i u ovom ribolovu stavi sve na razinu više. Piceve na predvezima za arbune nikad ne pravim ispod 50 centimetara dužine, a najčešće budu 60 do 80 centimetara. Uvijek koristim tri udice koje prilagodim željenoj veličini arbuna ili ipak poznatom terenu. Naješkani gambar na predvezu ipak ima jednu malu manu, a to je da će svojim pokretima na dnu te veličinom prilikom zabačaja dodatno mrsiti predvez pa iz tog razloga ne preporučam tanje najlone ispod 0,18 pa čak i 0,20. Debljinu najlona uvijek možete malo kompenzirati dužinom pica na predvezu. Ako vam je pic nešto deblji onda napravite i duže piceve kako bi se ješka u moru ponašala kao i na tanjem najlonu, a to je lebdeći bez naglih pokreta i zatezanja. Uvijek preporučam korištenje flourocarbonskih najlona koji pogotovo u ribolovu arbuna imaju veliku važnost. Za ovakav ribolov arbuna radim piceve debljine 0,20 mm i dužine 70 centimetara, te debljine osnovnog najlona 0,23 kako bi mogao bacati. U ribolovu arbuna vrlo je bitno da su sve udice na samome dnu, a to možete postići tako da maksimalno zabacite predvez te olabavite špagu ili osnovni najlon na roli koji je u ovom slučaju i bolji jer ne prenosi vibracije i manje plaši arbuna. Udica također ima vrlo važnu ulogu kod ješkanja gambara te je bitno da je tanka kako bi što manje oštetila gambara i da bi duže ostao živ na njoj. Gambar spada u tehnički zahtjevne ješke počevši od same nabavke pa do postavljanja na udicu, no usprkos tome uz malo iskustva i vještine ostvarit ćete vrlo dobre rezultate jer gotovo da i ne postoji arbun koji bi odolio dobro naješkanom gambaru.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana