Urbani ribolov

6 min read
Ribolov, osobito u urbanim sredinama postao je novi način života. Ako pokušate shvatiti ili se pridružiti ovim momcima shvatit ćete da nije riječ o modi nego o načinu života. Adrenalin koji oni traže šuljajući se noću i obilazeći luku, okoliš koji je toliko... Piše: Antonio Varcasia

PR More / Broj 4 / Travanj / Svibanj / Lipanj / 2014.

Ribolov, osobito u urbanim sredinama postao je novi način života. Ako pokušate shvatiti ili se pridružiti ovim momcima shvatit ćete da nije riječ o modi nego o načinu života. Adrenalin koji oni traže šuljajući se noću i obilazeći luku, okoliš koji je toliko degradiran rukom čovjeka i pratećom industrijom u potrazi za ribom nema nikakve veze sa potragom za ukusnim obrokom.

Piše: Antonio Varcasia

Fotografije: Antonio Varcasia, Angelo Scopelliti, Mauro Sanna, Sam Bosh, Juan Salas, Mark Cacciamano

Porijeklo vrsta

Ne tako davne 1859 Engleski prirodoslovac Charles Darwin izdao je esej pod naslovom “On the Origin of Species” u slobodnom prijevodu “Porijeklo vrsta”. Ovaj tekst je kasnije postao manifest teorije evolucije. Svrha ovog članka svakako nije diskusija o ovoj temi, nego je samo interesantna početna točka sa koje možete početi istraživanje novih ribolovnih tehnika sa varalicama. Ako živite u velikom gradu ili vam financije ne dopuštaju da uvijek odete do pozicije izvan grada ili pak potražite komad obale na kojem ćete u miru loviti. Mjesto na kojem ćete zaboraviti brige i fokusirati se na ribolov može biti i vaša luka. Pokušajte ovdje uloviti predatore i ostale ribe na varalice, te doživjeti i uživati u sportu koji najviše volite na samom kućnom pragu.

Naravno, svoju strast za ribolovom koji vam fali kratkoročno možete zadovoljiti i kompulzivnom kupovinom ribolovnog pribora, surfanjem webom i sanjarenjem o egzotičnim mjestima na kojima biste željeli loviti. No naravno bolje je da ipak odete u ribolov i pokušate se prilagoditi okolišu koji vas okružuje i pokušate uloviti ribe koje ovdje žive.

Vjerojatno ćete u svojoj lučici ili luci otkriti da takav ribolov nije nimalo lak. Čak štoviše, kao što ćete vi u teškim uvjetima evoluirati kao ribolovac tako će i ribe na ovakvim mjestima dalekim od usamljenih plaža, sigurnih uvala i zabačenih otoka naći način da prežive i koloniziraju svako od ovih staništa.

Da budem konkretan, kablovi i konopi čine se kao negostoljubivo mjesto za život, no kad bolje pogledate shvatite da će svaka vrsta ovdje pronaći obilje hrane i mjesto za život. Odbačene limenke i staklenke postaju utočišta za rakove i glavonošce. Naravno tu su i alge, koralji i školjke koji polagano rastu i koloniziraju cijelo područje. Stijene lukobrana, potopljeni blokovi (corpomorto) za sidrenje, konopi puni školjki, sve su to područja na kojima se male ribe mogu sakriti i rasti sigurne od predatora. U lukama između brodova i između struktura lukobrana uvijek ima dovoljno hrane, topline i života. Naime ova su područja zaštićena od snažnih kurenata i vjetrova. Često je bogat život u lukama potpuno sakriven dok ne dođe noć. Noć i mrak su elementi koji gotovo potpuno mijenjaju okoliš, predatori tada nesmetano ulaze u luke i love u njima. Čak i za vrijeme mračnih noći bez mjeseca luke su odlično mjesto jer ulična rasvjeta daje dovoljno svijetla da onemogući svjetlucanje mora. Zbog toga su ovakva mjesta često vrlo bogata lovišta kako za predatore tako i za ribolovce koji ih love. Luke su oduvijek bile sigurno mjesto za ljude, utočište za mornare, a također i mjesto na kojem ćete pokušati uloviti emocije i doživljaje koji će zadovoljiti strast za ribolovom.

Street life

Vremena se mijenjaju i prolaze, ponekad ih i vi možete sresti, oni nisu poput drugih ribolovaca, oblače se u čudnu odjeću, nose raznobojne kape, pokazuju lude tetovaže, pojavljuju se i nestaju tokom noći i koriste isključivo umjetne mamce…

“It ‘ok we will be no-one, it’s ok we will not have a future […] but we, we are the poets of the century XXI” (Malapoetry XXI – Denny The Cool, Machete Empire).

Nazivamo ga „street life“ i više od mode ili modnog vala to je način života. Život koji se živi u ritmu rap muzike, komponirane i snimljene u garažama, a zatim izvedene na ulici. Ribolov, osobito u urbanim sredinama postao je novi način života. Ako pokušate shvatiti ili se pridružiti ovim momcima shvatit ćete da nije riječ o modi nego o načinu života. Adrenalin koji oni traže šuljajući se noću i obilazeći luku, okoliš koji je toliko degradiran rukom čovjeka i pratećom industrijom u potrazi za ribom nema nikakve veze sa potragom za ukusnim obrokom. Da budemo iskreni većina ovih mladića naoružanih većinom ultra light priborom živi ribolov 24 sata te lovi isključivo varalicama. Oni nisu vandali nego čuvari ove urbane prirode koji puštaju većinu svog ulova.

Tehnike i varalice

No s obzirom da je ovo ribolovni časopis, opisat ću vam tehnike varaličarenja koje će na ovakvim mjestima pokazati rezultate. „Street fishing“ kombinira različite tehnike ribolova koje imaju jednu stvar zajedničku, a to je da ne koriste prirodne mamce. Od malih imitacija gavuna do jigova na kojima možete prezentirati mnoge male gumene i meke silikonske varalice. Na ovakvim mjestima najbolje je loviti srednje lakim do finesse varaličarskim priborom pa sve do ultralight rockfishing varaličarenja. Ovako laki varaličarski pribor je vjerojatno najbolji u urbanim područjima najviše zbog toga što se većinom lovi u vrlo mirnom moru koje je ovisno o luci više ili manje bistro. Što je more u luci mutnije ribolov će biti lakši tj. biti će lakše prevariti ribu. Ako lovite sa varalicom, a more je kristalno bistro jedino smanjenje veličine varalice kojom lovite može izazvati griz. Smanjivanjem veličine varalice morat ćete koristiti i tanje fluorocarbonske predveze te upredenice. Naravno snaga štapa i veličina role u tom slučaju se također moraju prilagoditi.

Svaka luka ili lukobran pružaju različita staništa i među njima treba znati prepoznati najbolja mjesta. Uvijek su tu ulazi u luku uži prolazi na kojima su zbog izmjene plime i oseke uvijek jače struje. Na takvim se mjestima zadržavaju veći predatori poput lica, strijelki a kod dubljih luka i palamide. Jaka osvijetljenost, posljedica ulične rasvjete privlači sitnu ribu, a posljedično i predatore. Na takvim mirnijim mjestima brancini i na dnu škarpoči bioti će glavni cilj. Naravno ovisno o dobu godine (a sada je pravo vrijeme) krupne ušate i šaruni postat će dio ulova svake noći osobito ako lovite u lukama u kojima se vrši iskrcaj plivarica.

Fini pribor

Štapovi težine bacanja od 1-7 ili 0-5 sa punim karbonskim vrhovima na ovakvim će mjestima doći na svoje osobito ako ih uparite sa upredenicama PE 0.8 ili 0.6 te fluorokarbonskim predvezima promjera 0.16 ili 0.18 mm. Sitne jig glave težine 0.5 – 3 grama sa finim silikonskim imitacijama kozica ili sitnih ribica neće proći neopaženo među predatorioma. Ovakvo smanjivanje i spuštanje nosivosti pribora doprinosi zabavi i čini svaki ulov vrednijim. Jer savladati na primjer oradu od kilograma na ovako fini pribor podiže adrenalin na najvišu razinu osobito ako se s njom borite među konopima. A i sama činjenica da ste je ulovili na imitaciju njenog prirodnog plijena…

Sa ovakvim finim varaličarskim priborom i mamcima ulovit ćete doslovno desetke vrsta riba od kojih mnoge nisu isključivio grabežljivci. A što je najvažnije na mjestima koja će se ribolovcu sa normalnim varaličarskim priborom činiti potpuno pusta vi ćete imati ulov za ulovom i vrhunski se zabaviti neopterećeni ulovom ribe za hranu.

Fini pribor

Štapovi težine bacanja od 1-7 ili 0-5 sa punim karbonskim vrhovima na ovakvim će mjestima doći na svoje osobito ako ih uparite sa upredenicama PE 0.8 ili 0.6 te fluorokarbonskim predvezima promjera 0.16 ili 0.18 mm. Sitne jig glave težine 0.5 – 3 grama sa finim silikonskim imitacijama kozica ili sitnih ribica neće proći neopaženo među predatorioma. Ovakvo smanjivanje i spuštanje nosivosti pribora doprinosi zabavi i čini svaki ulov vrednijim. Jer savladati na primjer oradu od kilograma na ovako fini pribor podiže adrenalin na najvišu razinu osobito ako se s njom borite među konopima. A i sama činjenica da ste je ulovili na imitaciju njenog prirodnog plijena…

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana