Zimski ribolov deverike upredenicom

9 min read
Peterostruki svjetski prvak, Alan Scotthorne, objašnjava nam kako tijekom hladnijih mjeseci uloviti deveriku pomoću finog feeder štapa i upredenice… Piše: Alan Scotthorne

Broj 93 / Prosinac / 2015.

Peterostruki svjetski prvak, Alan Scotthorne, objašnjava nam kako tijekom hladnijih mjeseci uloviti deveriku pomoću finog feeder štapa i upredenice…

Piše: Alan Scotthorne
Fotografije: Jon Arthur

Danas sam odlučio posjetiti Worsborough Reservoir u blizini Barnsleya u sjevernom Yorkshireu. Ovo je jezero veoma blizu mjesta u kojem sam odrastao i oduvijek je bilo meka feeder ribolova u sjevernoj Engleskoj. Eksplozija deverika koje su se pojavile u ranim sedamdesetima omogućila mi je neke od odličnih ribolova kroz moju ribičku karijeru. Ovo je jezero ugostilo neka od doista velikih natjecanja, uključujući englesko prvenstvo i to u nekoliko navrata. Zbog toga sam na ovoj vodi izbrusio svoje vještine u mnogim metodama ribolova, osobito zato što je s godinama riba postajala sve krupnija i krupnija.

Ovdje sam prvi puta naučio kako efektivno upotrijebiti upredenicu na špuli za ribolov feederom na velikim udaljenostima. Navukao sam se na tu tehniku čim sam ju prvi puta upotrijebio! Kroz ljeto sam odlovio seriju natjecanja upotrebljavajući standardni najlon na svojim rolama i loveći u prosjeku od 10 do 15 kg ribe. Ulov se većinom sastojao od deverika od oko 800 g, s tim da je 15 kg bila maksimalna težina koju sam ulovio. No stalno sam imao osjećaj da bi se ta brojka mogla i morala prestići …

Dvije pozicije

Planiram loviti feederom na dvije daljine pa sam za današnji ribolov zapravo pripremio četiri feeder štapa. Dva štapa su relativno jaka kako bih s njima mogao zabaciti velike hranilice. Njih upotrebljavam samo kako bih u kratkom vremenu mogao izbaciti veliku količinu hrane. Nakon toga nastavljam s finijim štapovima namijenjenima za daljnji ribolov.

Druga pozicija je mnogo bliža, oko 45 metara, pa je štap od 11′ sasvim dovoljan za tu daljinu. Upotrijebit ću 11 ft Acolyte Plus za početno hranjenje i zatim se prebaciti na malenu hranilicu i fini predvez na mekšem 11 ft Acolyte Ultra.

Kad bih se natjecao vjerojatno bih upotrijebio ”measuring stickove” (dva štapa zabijena na određenom razmaku na obali oko kojih se omata najlon brojeći namotaje i tako izmjeri točna daljina) kako bih bio siguran da lovim na odabranoj daljini. ”Measuring stickovi” brzo su se pokazali kao odlična pomoć u feeder ribolovu i još su jedan koristan dodatak proizašao iz svijeta šaranolova. No danas imam mnogo mjesta pa ću jednostavno prošetati obalom s mojim feederima i zaklipati role na točno 60 i 45 metara.

Pazite na svoju upredenicu

Svi su štapovi oboružani Drennan Series 7 BR 9-30 rolama slobodnog hoda koje su odlične za ribolov upredenicom. Namotane su novim prototipom 0.10 Drennan tonuće upredenice koju testiram. Sve sam štapove složio doma i na vodu donio u Drennan Hard Case torbi kako bih se lakše i brže raspremio.

Jednom kad sam posložio pribor, prvi zadatak je prskanje upredenice sa 50/50 mješavinom vode i Drennan Polemaster Slick lubrikanta. Ovo ima dvije veoma važne svrhe. Jedna je potapanje upredenice, druga je sprječavanje da suha upredenica prebrzo pada sa špule u zabačaju, kako bismo spriječili neželjeno petljanje.

Ovaj zadatak izvodim svaki puta kad lovim s upredenicom i prije prvog zabačaja na ribolovu. Upredenica je skupa pa je važno paziti na nju!

Upotrebljavajte shock leader

Kada lovim s upredenicom uvijek upotrebljavam shock leader. Ovaj deblji komad monofila pomaže apsorbirati pritisak prilikom zabačaja, a usput daje i malo istezanja i ublažava pritisak na ribu prilikom završetka zamaranja smanjujući šanse za otkvačivanje pod nogama.

Svi moji sistemi uključuju shock leader od 6lb napravljen s DrennanFeeder&Method najlonom. Pričvršćujem ga tako da vežem jednostavnu 2 cm dugu omču na upredenici i na nju zatim spajam shock leader sa pola uni čvora. Oba čvora su veoma malena i lako prolaze kroz vodilice. Vidio sam cijelu gomilu kompliciranih čvorova za pričvršćivanje shock leadera, no i dalje smatram da je ovaj način najbolji. Koristim oko pet metara shock leadera izmjerenog tako da je prilikom zabačaja samo završnih dvadesetak cm namotano na špulu.

Sistem za feeder

Moji feeder linkovi iz kućne radinosti napravljeni su od debelog monofila ili fluorocarbona, malenih perli i krimpova za sajle. Napravljeni su tako da mogu slobodno kliziti po osnovnom najlonu do Drennanovog silikonskog stopera. Nakon toga uvrćem kraj osnovnog najlona u dužini od 10 cm kako bih stvorio nešto krući ‘boom’ i vežem ga duplim čvorom preko ruke. Gumeni stoper lijepo naliježe na ovaj čvor. Na taj način stvaram lijepi slobodni sistem koji se teško petlja.

Feeder Link Booms (klizna spojka za hranilicu)

Predvez pričvršćujem sistemom omče na omču. Danas upotrebljavam 50 cm 6lb 0.20 Drennan Suplex najlona završenog sa 10 cm tankog 0.117 Suplexa zavezanog pomoću duplog čvora preko ruke. Ovo stvara puno krući i na petljanje otporniji predvez koji opet završava nužno tankim i finim najlonom. Kako mi danas vjetar puše u lice nužno je da zabacujem prilično jako i svaki put pokušam dobaciti do line clipa. Ovo pomaže u ravnanju predveza u zabačaju i izbjegavanju petljanja. Deblji 0.20 mm predvez također pomaže u sprječavanju petljanja, dok je kratka 0.117 mm sekcija nužna za ostvarivanje više grizeva.

Predvez dovršavam s Kamasan B560 udicom veličine 20. Ovo je veoma malena udica jer očekujem dosta težak ribolov.

Priprema prihrane i mamaca

Kao prihranu koristim jednostavan miks od 1 kg Sensas Magic i 1 kg smeđih krušnih mrvica. Kako je voda lagano mutna, ostavljam prihranu u originalnoj smeđoj boji. U uvjetima bistrije vode dodao bih malo crnog Sesnas Tracixa kako bi se prihrana bolje stopila s bojom dna i time omogućila ribi da bez straha pliva iznad nje. Na vodi gdje se često lovi s peletama koristio bih miks napravljen od Sensas Magica i Sensas Crayzi Bait Stimul-8 Green. Ova smjesa sadrži riblje brašno i koi pelete i odlična je za deverike u toplijim mjesecima.

Kako je temperatura vode niska, zaključio sam da mi kao dodatak prihrani trebaju samo mrtvi crveni crvi, pinkiji i nasjeckane gliste. Nakon sjeckanja glisti uvijek ih sušim ručnikom kako bih uklonio sav višak tekućine koji bi mi mogao pokvariti konzistentnost prihrane.

Priprema glisti

Iako nosim nekoliko manjih crvenih crva kao mamac, u ovakvim uvjetima uglavnom preferiram škote ili pinkije. Kad je ribolov veoma težak, dodavanje fuja u prihranu i upotreba istog na udici može biti odlična, ali ovo nije dozvoljeno na svim vodama u Engleskoj.

Umjesto da sve pomiješam zajedno, imam malenu posudu u kojoj držim prihranu plus nekoliko odvojenih posuda u kojima držim ostatak mamaca. Ovo mi omogućuje da kontroliram koji točno mamac dodajem u hranilicu prilikom svakog zabačaja te povećavam ili smanjujem količinu ovisno o tome kako se riba ponaša i reagira na prihranu.

Budite strpljivi

Pretpostavljam da će moja najdalja, 60 m udaljena pozicija, danas biti najefektnija, pa sam tamo odmah plasirao pet do vrha punih velikih hranilica. Da je bilo toplije, ne bih oklijevao udvostručiti tu količinu. Svaka hranilica sadrži dobru količinu škota, pinkija i nasjeckanih glisti. Na bližu, 45 metara udaljenu poziciju, izbacio sam samo dvije hranilice, jer namjeravam započeti ribolov ovdje ostavljajući daljoj poziciji vremena da proradi.

Nakon početnog hranjenja uzimam svoj lagani štap, punim srednje veliku 30 g Drennan Groundbait hranilicu s hranom i malenom količinom mamaca, mamčim udicu s jednim crvom i zabacujem. Planiram prvi sat provesti na bližem hranilištu i tek se onda prebaciti na ono udaljenije.

Vrste hranilica

Zabacivanje

Nakon tri zabačaja i po dvadeset minuta čekanja između prezabacivanja, nažalost, nisam imao niti jedan griz. Ne zabrinjavam se osobito jer ribi ponekad treba malo više vremena da pronađe mamac. Imam malenu rutinu kojom pratim svaki zabačaj. Nakon što pogodim line clip nakon zabačaja, puštam hranilicu da potone do dna. Nakon toga pažljivo napinjem upredenicu potapajući ju bez pomicanja hranilice i polažem štap na mjesto. Ostavljam sve netaknuto kroz tri minute, a zatim pomičem hranilicu za nekih 60 cm. To bi u principu trebalo dovući moju udicu točno na mjesto gdje je prihrana ispala iz hranilice. Nakon daljnjih deset minuta vučem sistem još 20 cm pokušavajući inducirati griz. No ako u dvadeset minuta nemam nikakvu akciju, vadim sistem i prezabacujem.

Nastojim biti što precizniji u zabačaju, i uvijek biram statični marker na drugoj obali prema kojem zabacujem. Ukoliko loše naciljate, ne oklijevajte uštopati hranilicu u pola leta, izvaditi i prezabaciti. Uopće mi nije problem ako mi treba dva ili tri puta da zabacim kako treba, bitno je samo da na kraju budem što je moguće precizniji. Kad već morate sjediti dvadeset minuta i čekati griz, bitno je da barem znate kako vam je udica tamo gdje ste nahranili!

Moram dodati da danas imam pomalo neugodan zid od brane odmah iza leđa, što čini zabačaje sa 12′ štapom pomalo zahtjevnim. Kako bih riješio taj problem, odlučio sam stati na svoj stolac i na taj način zabacivati na udaljenije hranilište. Molim da ne pokušavate ponoviti ovo ukoliko niste sigurni da vam je stolac potpuno stabilan!

Prva riba

Započeo sam ribolov sa standardnom 30 g teškom Drennan Groundbait hranilicom, no pojačavanje vjetra primoralo me na promjenu i upotrebu cage hranilice s prednjim otežanjem. Iako se iz takvog tipa hranilice prihrana ne prazni toliko efektivno, aerodinamičan oblik uvelike olakšava precizni zabačaj u teškim uvjetima.

Nakon što je prošlo zadanih sat vremena, odlučio sam se prebaciti na udaljeniju poziciju. Izgleda da je taj pristup upalio, jer nakon samo nekoliko minuta vrh mog feedera poskakuje indicirajući griz. Prva deverika na putu je prema mreži! Riba je primila jednog mrtvog crvenog crva na Kamasan B560 udici veličine 20. Kako upotrebljavam malenu udicu i tanak predvez, važno je postupno i nježno zamarati ribu.

Kako sam odmah dobio griz na udaljenijem hranilištu, odlučujem se na dohranjivanje bliže pozicije sa još pet dupkom punih hranilica i nakon toga puštam da se situacija na hranilištu smiri. U sljedećem satu dobivam još nekoliko lijepih riba na 60 m udaljenoj poziciji, nakon čega se prebacujem na bliže hranilište u nadi da ću tamo brzinski dobiti ribu ili dvije. Moje su se nade ostvarile jer dobivam ribu koju sekundu nakon što sam pomaknuo hranilicu za 60 cm.

Savjet – mrtvi crvi

Kad kupujem svoje pinkije i škote u dućanu uvijek sačuvam nekolicinu živih za mamac, a ostatak čvrsto zavežem u plastičnu vrećicu i ostavim ih u hladnjaku do sljedećeg dana. Jednom kad dođem na vodu prebacujem crve iz vrećice u posudu za mamce i potapam ih u vodu. Crvi će u vodi ostati inertni, isto kao i mrtvi crvi, ali zadržat će dobru boju i veličinu. Neki svoje crve vole zalediti, no smatram da je moj način bolji.

Danas nisam ulovio puno riba, ali s obzirom da je vrijeme bilo veoma hladno dan mi je jednako uspješan kao da sam ulovio dvadeset deverika po ljeti! Bio je to tipičan, težak zimski ribolov, no svejedno veoma uspješan. Strpljenje je ovdje ključ.

Ukoliko ne koristite upredenicu za ribolov hranilicom, obavezno pokušajte. Mogu garantirati da ćete postati precizniji, dobiti više grizeva i na kraju uloviti više ribe. Bistro!

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana